Konsultacja chirurgiczna to spotkanie z lekarzem chirurgiem, mające na celu ocenę i omówienie możliwości leczenia operacyjnego pacjenta. Podczas tej konsultacji lekarz analizuje stan zdrowia pacjenta, historię choroby oraz dostępne wyniki badań, aby określić, czy wymagane jest leczenie operacyjne.
Chirurg ogólny to wyspecjalizowany lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń wymagających interwencji operacyjnej. Aby osiągnąć tę specjalizację, lekarz musi najpierw ukończyć studia medyczne, następnie odbyć rezydenturę w zakresie chirurgii ogólnej wraz z zaliczeniem egzaminu specjalizacyjnego. Najczęściej podejmuje prace w szpitalu lub klinikach na oddziałach związanych z operacjami chirurgicznymi lub poradni chirurgii ogólnej.
Przepukliny: pachwinowe, w bliźnie pooperacyjnej, pępkowe i inne
Leczenie ran przewlekłych – oparzeniowe, odleżyny, owrzodzenia podudzi i innych
Kiedy powinno się umówić na konsultację lekarską z chirurgiem?
Jeżeli zauważysz u siebie następujące objawy to należy zgłosić się na konsultację u chirurga ogólnego:
Pojawienie się guzów oraz obrzęków na ciele
Silne, nieustępujące bóle brzucha
Krwawienia wewnętrzne lub zewnętrzne
Podejrzane zmiany skórne
Niegojące się rany różnego pochodzenia
Orientacyjne terminy w szpitalu Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego (CZMZ) w Żyrardowie na NFZ
Terminy operacji w szpitalu CZMZ w Żyrardowie na NFZ są nawet kilkukrotnie krótsze od tych w łódzkich szpitalach. Przykładowe terminy wybranych zabiegów:
Operacje żylaków – około 30 dni
Operacje przepuklin, pęcherzyków metodą laparoskopową – około 14 dni
Operacje nowotworów jelita grubego – około 14 dni
Dojazd do Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego (CZMZ) w Żyrardowie jest możliwy zarówno samochodem, jak i pociągiem. Podróż samochodem z Łodzi trasą A2 zajmuje około półtorej godziny. Alternatywnie, można wybrać pociąg z jednego z łódzkich dworców: Łódź Kaliska, Łódź Fabryczna lub Łódź Widzew, co zajmuje od półtorej do dwóch godzin.
Nie ma potrzeby specjalnego przygotowania się do wizyty, ale można zebrać wszystkie dotychczasowe wyniki badań oraz dokumentacji medycznej, oraz przygotować listę przyjmowanych leków, by ułatwić przeprowadzenie wizyty.