Jeśli po zakupie nowych okularów odczuwasz bóle głowy, chroniczne migreny, nudności, dyskomfort, łzawienie oczu czy zmęczenie wzrokowe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że okulary zostały niewłaściwie dobrane.
Nie można lekceważyć tych objawów, ponieważ niewłaściwie dobrane szkła w okularach korekcyjnych nie zapewniają właściwej korekcji wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. To ma istotny wpływ na Twoje przyszłe widzenie oraz na ryzyko pogorszenia się lub powstania nowych wad wzroku spowodowanych przez źle dobrane okulary progresywne lub korekcyjne.
Noszenie okularów, które zostały nieprawidłowo dobrane jest groźne dla zdrowia Twoich oczu, zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu, gdzie dowiesz się jak rozpoznać źle dobrane okulary i co można z nimi zrobić.
Adaptacja wzroku do nowych okularów polega na tym, że oczy i mózg muszą przyzwyczaić się do nowego sposobu przetwarzania obrazu. Kiedy zakładamy okulary, nasze oczy rejestrują bodźce świetlne, które są następnie przesyłane do mózgu, gdzie tworzone są obrazy. Zmiana w korekcji wzroku może wpłynąć na te sygnały, co nazywamy okresem adaptacji.
Poniżej wypisaliśmy możliwe objawy, które mogą pomóc rozpoznać źle dobrane okulary:
Źle dobrane okulary mogą powodować przejściowe dolegliwości, takie jak niewyraźne widzenie, zmęczenie oczu, bóle głowy czy napięcie oczu, aczkolwiek nie zawsze musi być to skutek ich noszenia.
U dorosłych nie ma dużego ryzyka trwałego pogorszenia wzroku, ale u dzieci mogą one pogłębiać wady wzroku, takie jak nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm oraz wpływać na rozwój widzenia. Regularne badania wzroku u okulisty są kluczowe dla zdrowia oczu, dzięki temu można wykluczyć inne dolegliwości wpływające na komfort widzenia.
Zazwyczaj reklamacja okularów wykonanych zgodnie z receptą nie jest możliwa w salonie optycznym. Istnieją jednak dwa wyjątki: jeśli wyrób medyczny posiada wadę jakościową lub został wydany niezgodnie z receptą. Takie przypadki reguluje ustawa „Prawo farmaceutyczne” z dnia 6 czerwca 2001 roku (Dz.U.2021.1977).
Jeśli wszystkie parametry okularów są zgodne z receptą, wskazana jest wizyta u okulisty w celu przeprowadzenia ponownych badań wzroku i wyeliminowania innych możliwych przyczyn problemów. W sytuacji, gdy wartości soczewek są nieprawidłowo dobrane, reklamację należy skierować do okulisty lub optometrysty, natomiast błędny montaż soczewek powinien zostać zgłoszony optykowi.
Przy doborze okularów mogą pojawić się trudności, które wynikają z indywidualnych różnic w wynikach badań wzroku, a niekoniecznie z błędów pomiarowych. Badanie refrakcji jest procesem subiektywnym, w którym pacjent współpracuje z optometrystą lub okulistą, co może prowadzić do różnych wyników, zależnie od dnia, warunków badania czy zmęczenia, instrumentów użytych do badania, a nie niewłaściwie przeprowadzonego badania wzroku.
Jeżeli już dochodzi do pomyłek to mogą one wynikać z:
Objawy źle dobranych okularów mogą również wynikać z wyboru oprawek o niskiej jakości. Wśród nich można wyróżnić:
Ważne jest, aby przy wyborze okularów zwracać uwagę nie tylko na estetykę, ale i na jakość oprawek. Niska cena może zachęcać, ale w dłuższej perspektywie odbije się to na naszym zdrowiu, albo będzie trzeba kupić nowe oprawki, powodujące większy komfort noszenia.
Na prawidłowy wybór okularów składają się:
Dobór okularów korekcyjnych to proces, który wymaga uwzględnienia zarówno aspektów zdrowotnych, jak i estetycznych. Przede wszystkim, aby zapewnić właściwą korekcję wzroku, niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego badania narządu wzroku przez specjalistę. Na podstawie wyników tego badania można dobrać szkła, które będą odpowiednio korygować Twoją wadę wzroku.
Przy doborze oprawek istotne jest także uwzględnienie kształtu twarzy oraz jej wymiarów, takich jak szerokość skroni, kości jarzmowych, żuchwy, a także szerokość i wysokość nasady nosa. Okulary muszą być nie tylko funkcjonalne, ale również powinny dobrze się prezentować i sprawiać, że będziesz czuć się w nich komfortowo i naturalnie.
Dobrze dobrane okulary to takie, które są dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb – zarówno tych związanych z korekcją wzroku, jak i preferencjami estetycznymi, dlatego dobrze jest skorzystać z usług optyka i razem z nim wybrać odpowiednią oprawkę oraz prawidłowo dobranych szkieł.
Aby wybrać odpowiedniego specjalistę do pomiaru wzroku i doboru okularów, warto rozważyć swoje potrzeby. Okulista to lekarz, który diagnozuje i leczy choroby oczu oraz przepisuje okulary. Jest niezbędny w przypadku problemów kiedy dolegliwości widzenia wykraczają poza wady wzroku. Optometrysta specjalizuje się w pomiarze wad refrakcji i doborze okularów oraz soczewek kontaktowych. Jeśli potrzebujesz jedynie korekcji wzroku, optometrysta będzie odpowiednim wyborem.
Twoje oczy potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do nowo dobranych okularów. W ciągu pierwszych kilku dni lub nawet tygodni możesz doświadczać niewielkich zawrotów głowy, zamazanego widzenia lub zmęczenia oczu.
Okulary nie powinny naciskać na czoło ani policzki. Nie powinny też opierać się tak nisko na nosie, aby przesuwały się przy marszczeniu nosa lub mrużeniu oczu. Dopasowanie nosków decyduje o tym, jak blisko twarzy będą znajdować się okulary. Ponadto warto sprawdzić jak mostek leży na nosie, czy szerokość oprawki i długość zauszników są prawidłowe.
Tak, są to jedne z częściej zgłaszanych objawów.
Okulary dziecięce mają krótsze noski, mniejszą szerokość oprawek i krótsze zauszniki. Przeprowadzenie prawidłowego badania wzroku u dzieci wymaga zastosowania kropli (tropikamidu, atropiny lub cyklopentolatu) w celu porażenia akomodacji i ponownej oceny wady wzroku.
Wzrok może stopniowo się zmieniać, dlatego regularne aktualizowanie recepty jest kluczowe, aby zapewnić sobie wyraźne widzenie. Korzystanie z nieaktualnej recepty przy zmieniającym się wzroku może prowadzić do napięcia oczu, bólów głowy, zmęczenia oczu oraz niewyraźnego widzenia.