Jeżeli przekroczyłeś 40 rok życia i zauważasz pogorszenie jakości widzenia, np. litery w książkach przestają być wyraźne, musisz przybliżać się do telewizora, aby odczytać napisy, zwiększać czcionkę na telefonie lub powiększać strony na komputerze. Czy też zauważasz, że musisz oddalać przedmioty, aby lepiej widzieć? Te symptomy mogą wskazywać na pierwsze oznaki starczowzroczności, czyli wady wzroku, która prowadzi do utraty elastyczności soczewki oka. To z kolei utrudnia sprawność oka do akomodacji, czyli dostosowania się soczewki do widzenia z różnych odległości.
Przy pierwszych oznakach pogorszenia wzroku warto najpierw umówić się na badanie wzroku do okulisty, by dowiedzieć się, czy rzeczywiście potrzebujesz okularów. Z naszego tekstu dowiesz się wszystkiego co warto wiedzieć na temat okularów do czytania.
Okulary do czytania to specjalnie zaprojektowane okulary korekcyjne, które pomagają poprawić widzenie obiektów znajdujących się blisko. Dobrze dobrane okulary gwarantują wyraźne widzenie tekstów w odległości czytania, takich jak książki, czasopisma, ekran komputera, telefonu, telewizora, ale również podczas pracy w środowisku które wymaga skupiania się na małych przedmiotach czy szczegółach.
Noszenie okularów do czytania jako okularów do chodzenia na co dzień nie jest wskazane. Ich rolą jest stosowanie do widzenia z bliskiej odległości, inaczej może spowodować to bóle, zawroty głowy, a nawet trwałe uszkodzenie wzroku.
Okulary do czytania zawierają soczewki korekcyjne, które zostały dostosowane do potrzeb pacjenta, zapewniając im wyraźne widzenie obiektów znajdujących się w bliskiej odległości czytania. Wybór odpowiednich okularów zależy od indywidualnych potrzeb i wad refrakcji pacjenta, ale także brany jest pod uwagę jego komfort widzenia. Mogą być one dostępne w różnych mocach, odpowiadających stopniowi wady wzroku, oraz mogą być dostosowane do różnych potrzeb, takich jak rodzaj wybranej soczewki czy powłoki.
Poniższe objawy mogą świadczyć o konieczności noszenia okularów do czytania:
Okulary do czytania nie dobiera się samodzielnie, tylko korzysta z pomocy specjalistów, ponieważ źle dobrane soczewki okularowe mogą negatywnie wpłynąć na komfort widzenia czy zdrowie.
Dobór okularów do czytania najczęściej składa się z kilku kroków:
Przy wyborze okularów do czytania należy również zwrócić uwagę na ich komfort noszenia, estetykę, wagę oraz cenę. Warto spytać się optyka o odporność na zarysowania i łatwość czyszczenia.
Wybór odpowiednich szkieł do okularów do czytania jest kluczowy dla komfortu i efektywności widzenia. Różnorodność dostępnych soczewek i powłok pozwala na idealne dopasowanie okularów. Oto przegląd rodzajów soczewek i powłok, które mogą znacznie poprawić jakość widzenia i komfort noszenia okularów:
Powłoki i filtry można ze sobą łączyć.
Okulary progresywne są wygodną alternatywą dla osób korzystających z tradycyjnych okularów do czytania i do widzenia na odległość, zapewniając rozwiązanie dla potrzeb korekcji wzroku na różnych dystansach. Wiele osób zmuszonych jest używać dwóch par okularów: jednej do czytania, a drugiej do obserwacji dalekich obiektów – okulary progresywne eliminują tę niedogodność, umożliwiając korzystanie z jednej pary do obu celów.
Podobnie jak okulary do czytania, również okulary progresywne można wzbogacić dodatkowymi powłokami i filtrami np. filtrem niebieskim chroniącym przed szkodliwym światłem niebieskim emitowanym przez monitory czy z antyrefleksem, które odbijając światło białe zmniejszają zmęczenie oczu.
Poniżej lista powodów dla których nie powinno się wybierać gotowych okularów do czytania z drogerii, apteki, supermarketu czy stacji benzynowej:
Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup okularów do czytania w salonie optycznym, gdzie specjalista pomoże wybrać okulary, niż kupując tanie okulary z innego miejsca. Wybór okularów w salonie pozwala na więcej możliwości, a kupowanie okularów na własną rękę to najczęściej wstęp do pogłębienia lub wywołania u siebie wady wzroku.
Jeżeli jesteś po 40 roku życia i zaczynasz mieć problemy z czytaniem książek czy tekstu na ekranie komputera to może być to odpowiedni moment na pierwsze okulary do czytania. Wybór okularów do czytania wiąże się z przebadaniem wzroku przez specjalistę.
Okulary do czytania są przeznaczone do użytku w sytuacjach, gdy trzeba skupić się na bliższych obiektach, takich jak książki czy ekran komputera. Jednakże, choć mogą być używane do codziennego czytania i innych zadań wymagających widzenia na bliskie odległości, nie są one zalecane jako jedyne okulary do codziennego noszenia – nie są to uniwersalne okulary do wszystkiego.
Okulary do czytania mogą być stosunkowo odpowiednie do pracy przy komputerze, zwłaszcza jeśli głównie zajmujesz się zadaniami wymagającymi bliskiego widzenia, takimi jak czytanie tekstu na ekranie lub pisanie e-maili. Trzeba wziąć pod czy musisz często podnosić wzrok na inne obiekty, w tym przypadku warto wziąć pod uwagę okulary progresywne. Klasyczne okulary do czytania wymagają dodatkowych powłok, żeby w pełni pełnić role okularów do pracy przy komputerze np. pokrycie powłoką antyrefleksyjną czy filtrem światła niebieskiego.
Główna różnica między okularami progresywnymi a okularami do czytania polega na tym, że pierwsze oferują płynne przejście między różnymi zakresami widzenia, co jest idealne dla osób potrzebujących korekcji wzroku na różne odległości, podczas gdy drugie są optymalizowane do pracy w jednym, bliskim zakresie.
Główna różnica między okularami korekcyjnymi a okularami do czytania polega na zakresie korekcji wzroku, który oferują. Noszenie okularów korekcyjnych jest bardziej wszechstronne i może służyć do korekcji wielu problemów wzrokowych (np. krótkowzroczności czy dalekowzroczności) na różnych odległościach, podczas gdy okulary do czytania są specjalnie zaprojektowane do poprawy widzenia z bliska dla osób ze starczowzrocznością.
Ostateczny koszt okularów do czytania zależy od następujących czynników:
Okulary do czytania najczęściej kosztują powyżej 400 złotych.
Wzrok należy badać przynajmniej raz w roku. Zmiana mocy szkieł w okularach do czytania jest zależna od tego czy wada wzroku się pogłębia.
Okulary do czytania dla dzieci i młodzieży działają na tych samych zasadach co dla dorosłych. Jedyna różnica może polegać na dopasowaniu oprawek do mniejszych głów.
W DR WZROK rozumiemy, jak ważna jest ochrona i troska o wzrok na każdym etapie życia. Dlatego zachęcamy Cię do skorzystania z profesjonalnego badania wzroku w naszym centrum DR WZROK. Nasz zespół wykwalifikowanych specjalistów zapewni dokładną diagnozę i indywidualnie dopasowane rozwiązania dla Twoich oczu. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz okularów, soczewek kontaktowych, czy po prostu chcesz sprawdzić stan swojego wzroku, DR WZROK jest tu, aby Ci pomóc.